Közzétéve 2022 augusztus, 02 - 8:08
Lópatkolásról!Patkolókovács mesterségről!
Ár : 800 Forint
Vonalkód: 13829
PATKOLÓKOVÁCS!
Van ilyen mesterség?Sajnos a mai generáció már csak esetleg olvasott vagy halott erről a fontos mesterségről, de nagyon sokan azt sem tudják eszik-e vagy isszák.Gyermekkoromban az utcánkban volt egy kovács műhely, ahol lovak patkolását is vállalta a mester.Még mindig az orromban érzem a tüzes patkó által okozott szagot a patkolandó ló patájában.Bizony a feltüzesített patkót a kovács rányomta a ló patájára ami sistergett, sült, belesült és borzalmas szagokat áraztott.Nagyon sajnáltam a lovat, azt hittem ez fáj neki, de a mester megnyugtatott,hogy egyáltalán nem fáj ez a művelet a lónak.
A patkoló kovács nemhogy problémát okoz a lónak a patkolással, hanem jót tesz neki.Gyakran mondját,hogy ” rossz láb, rossz ló” mert ha a ló nem tud rendesen járni, akkor már nem is jó ló.
A patkolókovács feladata,hogy rendben tartsa a lovak lábait.Munkája nagy szakértelmet kíván, igazi művészet ez a mesterség.
Aki nem tudná a lovak patájára a vasból készült patkót speciális patkószögekkel, kalapáccsal szögeli fel a kovács.
Tehát a patkóláshoz, szegekre, patkóra kalapácsra is szükség van!
Így néznek ki a patkók!
Ilyeneke a patkószögek!
És természetesen jó erős kalapácsra is szükség van sőt vasfogóra is ami szintén speciális a patkoló kovács használja a tüzes patkót azzal fogja meg és illeszti fel a ló patájára ami nagyon vastag szaru szinte egy tömör csonthoz hasonló.
Aki lóval foglalkozik annak nagyon fontos,hogy naponta tisztítsa le a ló lábát, a patát erős gyökér kefélvel tisztítsa le, és fontos megvizsgálni a patkók állapotát is.Akkor kell újra patkóltatni, amikor a szaru már hosszú, kb. 45 naponként, akkor is ha a patkó elkopott, vagy a rögzítő szögek mozognak.
A lovak körme tulajdonképpen a patájuk.Havonta kb. 1 cm-t nő.A természetben saját maguk szabályozzák a hosszúságát.
Ha túl hosszú, akkor kemény, köves talajt keresnek, ha túl rövid, akkor puha talajra mennek.
De amióta az emberek szabályozzák a lovak életét, a lovak nem tudják ezeket a természetes módszereket alkalmazni.
Aszfalton, betonon járva hapar elkopik a patájuk, néha egészen a húsig.Még gyorsabban ha lovasuk is van.Ezért van szükség a patkolókovácsra.Egy igazi “cipészre!”
Régen a patkolókovács maga készítette el a patkókat, ma már üzemben készítik, méret szerint gyártják le, A lovaknak azonban nincs egyforma lábuk.Mielőtt felrakja a patkolókovács választja ki a megfelelő méretet,és a patát a legrövebbre lereszeli levágja,aztán rakja fel a helyére a patkót.A patkót speciális patkószögekkel rögzíti a patához.
A patkolásnak van két módja!
Francia mód amikor a patkolókovács munkáját egy lábtartó inas segíti, ő emeli fel a ló lábát megfelelő magasságba helyzetbe.
Angol módon patkolásnál csak a patkolókovács dolgozik vele.
A patkót fellehet tenni melegen és hidegen is mindkét módanak ugyanolyan eredményesnek kell lenni.
Érdekesség még,hogy a lovak néha veszekednek.Sőt meg is rúgják egymást.Ez patkolás nélkül ritkán veszélyes.Viszont ha megvannak patkolva,könnyen megsebzik egymást.
Ezért is fontos,hogy ne hagyjunk két patkolt lovat a legelőn,kettesben ha nem vagyunk hallótávolságon belül.
Annyit még szeretnék megjegyezni,hogy a patkolókovács mesterség nagyon fárasztó,sokat kell görnyedni és nem is veszélytelen.
Ezt a véleményt azoknak szántam akik csak igen keveset tudtak a patkolókovács mesterséggel kapcsolatban.
Ritka mesterség de fontos!
Nem tudtam csak vázlatosan írni!
janosom
Ajánlom
Szabálysértés bejelentése
Minden hozzászólás