Közzétéve 2023 november, 12 - 10:10

Százszorszép- és rózsalikőr, citromfű -és füge levél szörp – ízletes itókák a természetből


Ár : 2500 Forint

Bár vége van a nyárnak, -hűvös szelek járnak, mégis érdemesnek tartom azt, hogy ezekről a nyári itókákról írjak, hiszen az új recepteket egész nyáron használtam, így végre némi tapasztalatra is szert tehettem. Megmondom őszintén én is szkeptikus voltam a százszorszépes itallal kapcsolatban, de mivel “túléltem” most bátran meg merem osztani a receptjét. Rendkívül különleges italról van sző, amiből kuriózumként kostolót is tettem el télire, vendégváráshoz. A százszorszép annál is inkább érdekes, mert a felmelegedésnek köszönhetően manapság késő ősszel és már kora tavasszal is lehet gyűjteni…

De hogy ne csak erről legyen szó, most még mindig aktuális a fügelevél szörp elkészítése, hiszen a fentebb említett okokból, még november elején is tele van a bokor levelekkel. Érdemes hát megmenteni őket egy ízletes szörp reményében.

A téli tározásnak még az is az előnye a füge és a citromfű esetében is, hogy a begyűjtött levelekből nem csak hogy finom ital készíthető, de azokat már nem kell felgereblyézni, nem vesznek kárba.

SZÁZSZORSZÉP LIKŐR

Hozzávalók: 1 maréknyi százszorszépvirág, 300 ml vodka, 100 ml víz, 100 g méz. A százszorszép virágokat délben kell leszedni, amikor teljesen ki vannak nyílva. A virágokat megmossuk, és széles szájú üvegbe tesszük, majd hozzáöntjük a vodka felét. A keveréket világos, hűvös helyen hagyjuk állni két hétig. Ezután szűrőkendőn átszűrjük, a virágokat jól kinyomkodjuk. Hozzáadjuk a mézet, a maradék vodkát és vízzel felöntjük, úgy, hogy a likőrünk 500 ml-re egészüljön ki. A likőrt fertőtlenített palackokba töltjük, és légmentesen lezárjuk. Ekkortól sötét, hűvös helyen tároljuk. Négy hét érlelést követően fogyasztható a százszorszéplikőr.

RÓZSALIKŐR

Hozzávalók: 50 g rózsaszirom, 700 ml fehér rum, 250 ml cukorszirup, 30 ml rózsavíz. A rózsaszirmokat válogatás és mosás után széles szájú üvegbe töltjük, ráöntjük a rumot és lezárva 6 hétig pihentetjük. Ezalatt többször megrázzuk az üveget. A keveréket leszűrjük, és belekeverjük a többi hozzávalót. Palackozást követően még két hétig érleljük. Körülbelül egy évig tartható el. Lényeges, hogy a rózsaszirmokat olyan helyről szedjük, ahol azok nem voltak permetezve. A likőrhöz az érlelési idő alatt fahéjat is adhatunk.

Más fűszeres viráglikőröket a fenti receptekből kiindulva ki-ki maga is kikísérletezhet például mentából, bodzavirágból, levendulából és rozmaringból is ízletes likőrök készíthetők, melyek mértékkel fogyasztva jó hatásúak az emésztésre.

CITROMFŰ SZÖRP

A citromfűből készített tea nem ismeretlen a természetes gyógyítás elkötelezettjei előtt. Jótékonyan hat az idegekre, javítja az emésztést, antivirális hatása miatt pedig bizonyos fertőzések esetén is alkalmazható.

A szörp készítéséhez a citromfűn kívül szükség van még citromra, citromsavra, kristálycukorra, tiszta vízre és olyan fazékra, amiben kényelmesen át tudjuk kavarni majd a beáztatott növényt. Szükség lesz még egy kis lyukú szűrőre, ennek hiányában egy gézanyag vagy bármilyen hasonló anyag is megfelel. Kell még tölcsér, merőkanál és üvegek.

Fontos, hogy mindent főzzünk ki, az üvegeket sterilizáljuk akár mosogatógépben, de ennek hiányában egy nagyobb fazékban is kifőzhetjük az üvegeket a kupakokkal együtt.

Mielőtt elkészítjük a szörpöket, gondoskodjunk egy megfelelő helyről, ahol dunsztolódni fognak az itókák, mert erre is szükségünk lesz.

Hozzávalók:

  • 2 jó nagy marék citromfűlevél

  • 2 liter víz

  • 2 kg kristálycukor

  • 2 db citrom

  • 5 dkg citromsav

A citromfűleveleket a karikákra vágott citrommal a két liter vízben egy egész napig állni hagyom. Másnap hozzáadom a cukrot és a citromsavat, majd felforralom, és 15 percig hagyom, hogy a főzetem a tűzön zubogjon. Majd leszűröm, üvegekbe töltöm és száraz dunsztban hűtöm. A kész szörpöket hűvös helyen tárolom spájzban, felbontás után mehet a hűtőbe, de ha nincs meleg helyen, akkor nem muszáj hűtőben tárolni. Nekünk még nem romlott meg a konyhapulton sem. Ha mindent tökéletesen sterilizáltunk, nem maradhat kórokozó az üvegekben, így sokáig eláll felbontás nélkül. Nem kell belőle sok, mert intenzív az íze, viszont nem gejl édes szörp, hanem inkább üdítő finomság! 🙂

FÜGE -LEVÉL SZÖRP

Magyarországon egyre több kertben megtalálható a fügefa, és szerencsére a gyümölcse is beérik, – főleg a Déli tájakon. A fügelevél felhasználása, tartósítása nem új keletű, a belőle készült teának még gyógyhatást is tulajdonítanak.

Hozzávalók:

• 700 ml víz
• 360 g cukor
• 4-5 fügelevél
• 15 g citromsav (vagy citromlé ízlés szerint)

Elkészítés: A vízből és a cukorból szirupot főzünk, a végén hozzáadjuk a citromsavat is. Érdemes megkóstolni a szirupot, és ha valaki savanykásabban szereti, adhat még hozzá citromsavat. (Citromsav helyett lehet citromlevet is használni.) A fügeleveleket megmossuk és beletesszük a kihűlt szirupba, majd összeturmixoljuk. Van, aki ilyenkor még nagyon alacsony hőfokon (kb.50 fokon) 5 percig főzi, de ez nem feltétlenül szükséges, sőt még ízletesebb is főzés nélkül. 10 perc állás után leszűrjük és üvegbe tesszük. Hűtőben tároljuk, mert nincs benne tartósítószer!

Csodás és természetes ízek ezek, mindenképp érdemes kipróbálni. Sok sikert a konyhai alkotáshoz ezen a bús novemberi reggelen is. 🙂

+Erősségek

Kellemes íz

Elérhető

-Hátrányok

Nincs

Bondár Dinda

Ajánlom

+4

Szabálysértés bejelentése

Minden hozzászólás

Értesítés a
0 Legyél az első, aki hozzászól
Inline Feedbacks
View all comments

Más vélemények

Likőrök virágokból, gyógynövényes szörpök 1. fotók

2023.11.01

Különleges ízvilágok a természetből

TERMÉSZETES GYÓGYÍTÓ NYÁRI ÜDÍTŐ A természet általában márciustól novemberig kínál illatos virágokat és csodás hatóanyagokat, télen pedig a szárított vagy fagyasztott formájuk áll a...