CSIPKEBOGYÓ, CSIPKEBOGYÓ TEA - vélemény

Átlag: 5 (2 szavazat)

Kategória: Hobbi

Közzétéve 2023 november, 12 - 10:10

Csipkebogyó szörp elkészítése—recept


Ár : 1000 Forint

Csipkebogyó gyógyhatása-csipkebogyószörp télire eltéve

A több ezer éves gyógymódot mi nagyszüleinktől- dédszüleinktől ismerhetjük, főleg megfázás ellen ajánlják. A csipkebogyó esetében ez különösen igaz, hogy sokszor többet ér, mint a gyógyszertárakban kapható méreg drága csodaszerek, hiszen nem rendelkezik káros mellékhatásokkal. Ez a jámbor gyógynövény egyébiránt számos vitamint tartalmaz:  A, B1, B2, P- és K-vitamin is található benne, de természetesen leginkább magas C-vitamin tartalmáról híres.
A termésében, a csipkebogyóban legendásan sok C-vitamin van, egy kicsi bogyóban több, mint egy nagy citromban! Nem szabad forrázni, hiszen a C-vitamin hő hatására elbomlik. Fontos téli vitaminforrás a nátha megelőzésére.
A csipkehús kedvezően hat a cukorbetegségre, szabályozza a vércukorszintet. Cukorbetegek étkezés után fogyaszthatják,  mivel segíti a zsír emésztését. Különösen ajánlható immunrendszer erősítésére, valamint stresszoldásra, dohányosoknak pedig azért, mert a dohányzás sok C-vitamint von el a szervezetből. Nyugtatja az idegeket, általános erősítő hatása van. A C-vitamin részt vesz az oxidációs folyamatok szabályozásában, erősíti a vérerek falát, szilárdítja a kötőszövetet, fokozza a szervezet védekezőképességét, ellenállását a fertőzésekkel, betegségekkel szemben. Segíti a csontok erősödését, szilárdságát és a csontképződést.
Részeiben is különböző bajokra gyógyír: A csipkemagban csak E-vitamin van, teája epekőoldó hatású, hólyagbántalmak ellen is nagyon jó. Vízhajtó hatású, vesehomokra és vesekő leválasztásra is használható. A virág szirmai enyhe hashajtó hatással bírnak, levele hasfogó. A termésből készülhet  lekvár, likőr, szörp, tea.  A lekvárhoz a csipkehúst használjuk mag és szőr nélkül. A megtisztított, nyers csipkehúst turmixoljuk, majd azonos mennyiségű mézet vagy cukrot adunk hozzá, hűtőben tároljuk.
Felhasználási módjai:
A tea elkészítéséhez egy evőkanál (3 g) csipkebogyót 2,5 dl hideg vízben 5-6 órát áztasson, majd szűrje le. Ne használjon fémszűrőt. Forralni, forrázni nem szabad!!! Lehetőleg ízesítés nélkül fogyassza. Napi 2-3 csészével korlátlan ideig iható. Terhesség és szoptatás alatt is fogyasztható. Gyermekeknek 1 éves kortól hígítva adható (egy teáskanál csipkebogyó 2,5 dl vízhez). A friss virágból készült tea kiváló hashajtó. Napi egy csészével kell inni lefekvés előtt.
Gyűjtése: Ősszel, amikor megcsípte a dér! A csipkebogyó tápértéke akkor a legmagasabb, ha leszedése után azonnal felhasználjuk. Csipkebogyótea készítéséhez a kocsánynál vágjuk le a termést, vágjuk félbe, majd távolítsuk el a magokat és a szőrös magbelet.

Fellelhetősége: A vadrózsával (Rosa canina), erdőszéleken, cserjésekben gyakran találkozhatunk. Tavasszal a rózsaszínes virágaival, míg ősszel áltermésének tűzpiros színével hívja fel magára a figyelmet. A vadrózsa termésének, a bogyónak a szedése nem túl egyszerű, mivel a száron lévő sűrű tüskék zavaróak lehetnek a kezünknek. Emiatt a Bioboltokban is kapható eredeti szárított csipkehús nem túl olcsó mulatság, de mindenképp megéri a befektetést tél közeledtével, mintegy immunerősítő és influenza- megelőző kúraként fogyasztani ezt a csodabogyót.
A csipkebogyó jótékony hatásait felhasználhatjuk egészségünk védelme érdekében csipkebogyóporként, csipkebogyó olajként, csipkebogyólekvárként is. Készítsünk szörpöt csipkebogyóból, mely egy igazi különlegesség. C-vitamin tartalma jelentős a lekvárhoz képest, mivel nem forralással készül. Az így elkészített szörpben az ásványi anyagok és a vitaminok megmaradnak.
Hozzávalók:
●   2 kg csipkebogyó,

●   8 liter víz,

●   1 kg cukor,

●   1 liter léhez, 10-15 g citromsav.
Elkészítése:
A friss, érett csipkebogyót a száraitól megtisztítjuk, megmossuk, húsdarálón ledaráljuk, vagy mixerben apróra vágjuk. 2 kg aprított csipkebogyóra 6 liter meleg (50-60 fokos) vizet öntünk, és másnapig állni hagyjuk, közben többször fölkeverjük. Ezután a levet sűrű szövésű szitán átszűrjük. A visszamaradt húsra egy liter vizet öntünk, felmelegítjük kb. 70 fokra, másnapig állni hagyjuk és kipréseljük.
A léhez hozzákeverjük a cukrot és a citromsavat. Mivel a cukor mennyisége nem túl sok, ezért kilogrammonként 1 g nátrium-benzoátot adjunk hozzá.
Üvegekbe töltjük és légmentesen lezárva sötét, hűvös helyre állítjuk. Fogyasztás előtt rázzuk fel.
A csipkebogyószörp egy egész télen át fogyasztható finomság, melyet gyerekeknek is adhatunk bátran, hiszen garantáltan egészség megőrző, betegség-megelőző hatással bír.

 

+Erősségek

Ízletes vitamin bomba

-Hátrányok

Nincs

Bondár Dinda

Ajánlom

+3

Szabálysértés bejelentése

Minden hozzászólás

Értesítés a
0 Legyél az első, aki hozzászól
Inline Feedbacks
View all comments

Más vélemények

CSIPKEBOGYÓ, CSIPKEBOGYÓ TEA fotók

2022.11.08

CSIPKEBOGYÓ, CSIPKEBOGYÓ TEA

A csipkebogyó a vadrózsa (Rosa canina) és a japán rózsa gyógyhatású áltermése, népies nevei: csipke, csitkenye, hecsedli, hecserli, hecse(m)pecs, seggvakaró, bicske. Természetben, természetes...