CSIPKEBOGYÓ, CSIPKEBOGYÓ TEA - vélemény

Átlag: 5 (2 szavazat)

Kategória: Hobbi

Közzétéve 2022 november, 08 - 16:16

CSIPKEBOGYÓ, CSIPKEBOGYÓ TEA

Felhasználási tapasztalat:: fél év, vagy több
Ár : 800 Forint

A csipkebogyó a vadrózsa (Rosa canina) és a japán rózsa gyógyhatású áltermése, népies nevei: csipke, csitkenye, hecsedli, hecserli, hecse(m)pecs, seggvakaró, bicske.

Természetben, természetes környezetben is megtermő, elterjedt növényről van szó, mely a mi partunkon is, vagyis a Nagykunsági-főcsatorna partján is szép számban megterem. Ezért amikor csak tehetem, viszek magammal egy-két kisebb zacskót, amikor párommal horgászni megyünk, különösen az első őszi fagyok idején, hiszen a csipkebogyó akkor érik be. Bő termése van, és számos darabot, több bokrot lehet belőle találni a Nagykunsági – főcsatorna partján is. Elmondanám még azt is, hogy a termés színe változó, a narancssárga színű még nem egészen érett, míg a sötét mélyvörös már puha húsú túlérett termést jelent. Jóllehet a túlérett bogyó édes, C-vitamin-tartalmának nagy része ekkorra elvész. A csipkebogyó tápértéke akkor a legmagasabb, ha leszedése után azonnal felhasználjuk. Csipkebogyótea készítéséhez a kocsánynál vágjuk le a termést, vágjuk félbe, majd távolítsuk el a magokat és a szőrös magbelet. Hideg eljárással kell belőle teát készíteni. A bogyót nem szabad forró vízben áztatni, mert a C-vitamin már 50 °C fok körül megsemmisül. A kiáztatott csipkebogyót tiszta forró vízzel forrázzuk le, így a hatóanyagok jelentős részét kivonhatjuk a bogyóból. Ez a forrázat alkalmas kőoldásra, az epekő és vesekő megelőzésére.

A csipkebogyóról tudni kell, hogy A-, B1-, B2-, és K-vitamin is található benne, így nagyon egészséges és finom tea készíthető belőle. Legfontosabb hatóanyaga azonban a  C-vitamin. A C-vitamin részt vesz az oxidációs folyamatok szabályozásában, erősíti a vérerek falát, szilárdítja a kötőszövetet, fokozza a szervezet védekezőképességét, ellenállását a fertőzésekkel, betegségekkel szemben. Megelőzésként segíti a csontok erősödését, szilárdságát és a csontképződést is. Valamint kiváló hatást fejt ki megfázás, meghűlés esetén is.

A csipkebogyót gyógytea, gyümölcsbor, szörp, vagy lekvár, mártás, leves készítésére is használhatjuk. A csipkebogyó tea, illetve egyéb készítmények napi fogyasztásával a szervezet ellenálló képességét tudjuk növelni. Alkalmas még saláták, gyümölcssaláták ízesítésére, vagy bólé készítésére. Magjából csipkebogyó-olajt is készítenek, amely csökkenti a sebek hegesedés utáni nyomait, használják még Nap perzselte bőrre, a nátha miatt érzékennyé vált orrkörnyéknek, vagy az apró ráncok kezelésére. Jól használható a csipkebogyóolaj a száraz, hámló, viszkető gyulladásra hajlamos bőr ápolására,  vagy a napozás után a nap perzselte érzékeny bőr megnyugtatására. A csipkebogyó magjának olaja azonban nem változtat a pattanásokon és a bőrhibákon sem. Felhasználják még más olajokkal keverve testápoló szerekhez (arcpakolás, szemránckrém stb.) Gyorsan avasodik, ezért csak frissen készítve használják, vagy tartósítószerrel áll el néhány napig. A bogyók a szedés utáni napon, vagy meleg, száraz helyen megszárítva hosszabb ideig (akár egy évig) is felhasználhatók maradnak.

+Erősségek

C VITAMINBAN GAZDAG, EGÉSZSÉGES

-Hátrányok

KICSIT BOLYHOS, SZÚRÓS

Kollár Alíz Margit

Ajánlom

+2

Szabálysértés bejelentése

Minden hozzászólás

Értesítés a
0 Legyél az első, aki hozzászól
Inline Feedbacks
View all comments

Más vélemények

CSIPKEBOGYÓ, CSIPKEBOGYÓ TEA fotók

2023.11.12

Csipkebogyó szörp elkészítése—recept

Csipkebogyó gyógyhatása-csipkebogyószörp télire eltéve A több ezer éves gyógymódot mi nagyszüleinktől- dédszüleinktől ismerhetjük, főleg megfázás ellen ajánlják. A csipkebogyó...