Közzétéve 2023 június, 12 - 10:10
Világhírű mesekönyv, melyből rajzfilm is készült
A Nyúl Péter és barátai (eredeti címe: The World of Peter Rabbit and Friends) 1992-1995-ig vetítették a brit televízióban rajzfilmsorozatként Beatrix Potter történetei alapján. Rendezője Dianne Jackson és Geoff Dunbart, zeneszerzője Colin Towns. Magyarországon az MTV1 sugározta új szinkronnal a Duna TV és a Minimax adta.
A könyv története szerint Nyúl Péter rengeteg érdekes dologba keveredik bele, nagyon kíváncsiskodó és nehezen fogadja meg az édesanyja intelmeit. Nem képes arra, hogy megtartsa a távolságot Gregor úr kertjétől, ahol nagyon hívogatóak a legfinomabb zöldségek, amikor nőni kezdenek. Fontos próbatétel részére, hogy a salátának, a reteknek és a zöldbabnak ellenálljon, amelyek oly csábítóak.
Beatrix Potter klasszikus mesekönyve és rajzfigurái elevenednek meg játékfilmes amináción. Nyúl Péter világhírnévre tett szert, hisz története 80 millió példányban, 30 ország nyelvén jelent meg első kiadása óta. Az első kötet a Nyúl Péter meséit 1893-ban nyomtatták, csodálatos akvarell-illusztrációkkal, majd 1902-ben Frederick Warne több mint 22 eredeti Beatrix Potter könyvet sokszorosított különleges nyomtatási eljárással. Ebből a könyvsorozatból készült egy nem mindennapi, művészeti értéket teremtő animációs sorozat, melynek kerete játékfilmes eszközökkel készült, s a keretben megmozdulnak és életre kelnek Beatrix Potter szeretett és már majdnem feledésbe merült mesefigurái.
Beatrix Potter (1866. július 28. é 1943. december 22.) angol író és illusztrátor volt, természettudós és természetvédő is egyben. Saját kezűleg illusztrálta gyermekkönyveit és ennek révén vált híressé. Meséiben a brit tájat, a vidéki életet mutatja be. A könyvek főhősei állatok, közülük is a leghíresebb karakter Nyúl Péter, aki a Nyúl Péter kalandjai című könyvben jelent meg először a nyilvánosság előtt. Az írónő mélyrehatóan foglalkozik a könyvben a mikológiával (gombatannal) és idősebb korában juhtenyésztéssel is foglalkozott. A Herdwick birkák tenyésztésében jelentős eredményeket ért el.
Az írónő angol unitárius családban nevelkedett Manchester környékén. Nagyapja, Edmund Potter nyomdatulajdonos volt, apja Rupert William Potter pedig ügyvéd. Édesanyja Helen Leech pamutkereskedő és hajógyáros családból származott. 1866-ban megszületett Beatrix, 1872-ben pedig öccse Walter. Édesapja részvényekbe fektette pénzét és ezáltal megvagyonosodott. Beatrixot több nevelőnő is tanította. Nevelőnője Annie Moore javasolta neki, hogy illusztrált leveleit mesekönyvbe foglalhatná. Felnőttként is tartották a kapcsolatot és Annie gyermekeinek írta ezeket a leveleket. Beatrix öccsével több kisállatot is tartott: nyulakat, sündisznókat, denevéreket, egereket, lepkéket és rovarokat. Tanulmányozták és lerajzolták őket. Beatrix még beszélgetett is velük. Természetesen inspirálta írásaiban az írónőt a vidéki környezet is. Gyerekkorában gyakran nyaraltak testvérével Skóciában, Dalguise-ben, majd később Lancashire-ben. A gyerekek nagy szabadságot élveztek, bebarangolhatták a festői vidéket és felfedezhették a természetet. 14 évesen kezdett el naplót írni, mint sok korabeli lány is. A feljegyzéseit titkosírással írta, amelyet Lesile Linder fejtett meg 1958-ban. Legyezte a körülötte történő dolgokat, reflektált művészi alkotásokra és művészekre, megjegyzéseket fűzött a társadalmi viszonyokhoz. A naplóból nem kapunk képet Beatrix személyes problémáiról, de segíthet megérteni az akkori társadalmat. Írásaiból kiderült, hogy érett gondolkodású és művészet iránti érdeklődése van. Már naplójába is rajzolt.
Nem járt egyetemre, otthon taníttatták. Érdekelte a természettudomány különböző ágazatai, a csillagászat, a rovartan, a növénytan, de lelkesen tanulmányozta a régészeti leleteket és fosszíliákat gyűjtött. Eközben azért mindent lerajzolt és így születtek meg a korai, természettudománnyal kapcsolatos rajzai. Az 1890-es években a mikológia állt tudományos érdeklődésének középpontjában. Érdekelték a gombák és szerette lefesteni őket. 1892 nyarán találkozott Charles Mclntosch-sal a neves természettudóssal és mikológussal. Mclntosh segített Beatrixnek pontosítani a rajzait, taxonómiát tanított neki. Télen pedig élő gombapéldányokkal látta el.
Mint ugye kiderült nem csak a vidéki környezet és a háziállatok voltak Beatrixra hatással. Fantáziavilágában ott éltek a tündérek, a tündérmesék és fantasztikum szőtte át. Nagy hatással voltak rá gyermekkora olvasmányai, regények, mesék. A kezdetekben hagyományos történeteket rajzolt meg, mint pl. Hamupipőke és a legtöbb rajzon saját állatkáit szerepeltette. 1890-ben elhatározta, hogy egy kis pénzt szeretne keresni és öccsével képeslapokat készítettek. A lapokon többnyire egerek és nyulak kaptak helyet. Hildesheimer és Faulkner cége megvásárolt néhány rajzot Nyúl Benjáminról.
Ajánlom ezt a könyvet, egy nagyon csodálatos történet, gyerekkoromból emlékszem még rá, ahogy nagymamám olvasta nekem.
az írónő bemutatja a vidéki életet
visszaadja az akkori brit társadalmi etikettet
saját rajzaival illusztrálta
nagyon drága
Buksika
Ajánlom
Szabálysértés bejelentése
Minden hozzászólás