Közzétéve 2023 május, 01 - 11:11
Turbolya: Fűszer és gyógynövény is egyben
Ár : 500 Forint
Turbolya
A zamatos turbolya a turbolya nemzetség Magyarország leggyakoribb faja. Mivel könnyen felüti a fejét a kiskertekben, gyakran összetévesztik a gyomokkal. Íze azonban kellemsen édeskés, kissé ánizsos, így nem csak hogy ételekbe, de rendkívül finom frissítő teaként is felhasználhatjuk. Az ánizsra emlékeztető szagú, édeskés ízű növényt már a rómaiak is használták. Szára 20–70 cm hosszú. A levele a petrezselyem zöldjéhez hasonlít, ernyős virágzata kis fehér virágokból áll. A levelek többszörösen szárnyasan összetettek. A levélhüvely éle szőrös. A virágzat összetett ernyő. Gallérlevele nincs. Gyors növekedésű növény, leveleit már vetés után 4–5 héttel vághatjuk.
A francia konyha kedvelt fűszere, zöldség- és csontleves, baromfiételek, mártások ízesítője. Kiváló még sült húsok, főleg báránysültek, tojásételek fűszerezésére is. Mindenféle gomba, gombás ételek és gombás mártások elengedhetetlen fűszere. Kora tavasszal megjelenő zsenge hajtásaiból saláta is készíthető,később a levelek már keserűvé és rágóssá válnak. Íze erősen eltér a petrezselyemétől, mivel gyenge, zamatos levelei édeskések és ánizsillatúak.
Őshazája a Kaukázus, onnan terjedt el Európába. Az ókori civilizációk kedvelték és előszeretettel fogyasztották. A sárgarépa levelére megtévesztésig hasonlító növény édeskés ízében is hasonlít a répához, de ez nem csoda- hiszen rokonok.
Friss turbolyát néhány élelmiszerboltban, vagy nagyobb, bővebb kínálattal rendelkező zöldségesnél lehet beszerezni, míg a városokon kívül eső vízpartokon, árokpartokon is gyakori a megjelenése. A turbolyát azonban akár mi magunk is termeszthetjük, otthoni körülmények között. A kiskertben vagy teraszon, esetleg cserépben, ablakpárkányon is nevelhetünk turbolyát. A magokat tél végétől kezdve érdemes elvetni, majd kéthetenként újra elhinteni. Szépen fejlődik alacsony hőmérsékleten. A magok már néhány fokkal fagypont felett csírázásnak indulnak. Optimális csírázási hőmérséklete 12-14 °C, a vegetatív részek fejlődéséhez elegendő 10-15 °C. 20 °C felett a levelek gyorsan öregednek, a virágos száron az alsók fokozatosan elszáradnak, a többi levél pedig lilás árnyalatúvá válik. Alacsony hőmérsékleten, nedves körülmények között sokáig megőrzi üde zöld színét és zsengeségét. Kifejlett állapotban gyengébb talaj menti fagyok sem okoznak kárt benne.
Szabad földbe, helyrevetéssel is szaporítjuk: A szokásos őszi talaj-előkészítés (szántás, ásás) elmaradása sem akadálya termesztésének. Tavasszal kapával meglazított és elgereblyézett helyre is vethetjük. Őszi talajmunka esetén ajánlatos a termőhelyét még tél előtt elegyengetni, hogy tavasszal azonnal vethető legyen. A korai kelés érdekében késő őszi, ún. tél alá vetéssel is megpróbálkozhatunk. Ekkor a magokat október végén vessük el. Kora tavasszal, amikor már rá tudunk menni a talajra, azonnal vethetjük. 30-40 cm-re húzzunk ki 2-3 cm mély sorokat és ebbe sűrűn szórjuk a magokat, majd takarjuk be földdel és kissé tapossuk meg. Nem megfelelő tavaszi kelés esetén a vetést megismételhetjük.
A friss növényt jól záródó zacskóban, hűtőbe téve nagyjából egy hétig tárolhatjuk. A szárított turbolya természetesen sokkal tovább eláll, de íze, illata össze se vethető a friss növényével. A szárított turbolyát száraz, hűvös, fénytől zárt helyen érdemes tárolni. A friss turbolyát ecettel vagy olajjal is tartósíthatjuk. Főzés esetén ha más fűszernövényekkel szeretnénk összekeverni, akkor célszerű a bazsalikomot, a petrezselymet, tárkonyt, snidlinget, kaprot, snidlinget vagy a citromos kakukkfüvet választani partneréül. Kiváló ízt kölcsönöz a krémleveseknek is. Én nagy szeretettel szoktam a legkülönbözőbb főzelékekbe is tenni, de leginkább az egyszerű krumpli – krémlevest dobja fel egy kis citrommal.
Az egész növényt jellegzetes ánizsillatáért fűszerként és salátának is használhatjuk. Nézzünk néhány felhasználási ötletet:
Zamatosturbolya-főzelék:1/2 kg zamatosturbolya-levél, 2 dl tejföl, 2 evőkanál liszt. A megmosott, lecsepegtetett leveleket sós vízben megfőzzük. Nagyon kevés vizet hagyva rajta behabarjuk a lisztes tejföllel, majd újra felforraljuk.
Vitaminsaláta: 1 maréknyi zamatos turbolya, 1 uborka, 5 retek, 5 újhagyma vagy snidling, 2 főtt tojás, 1 tojás, 2 dl tejföl, 1 dl olaj, mustár, só, cukor, citromlé.
A nyers tojás sárgájából, tejfölből, mustárból, olajból majonézt készítünk, amelyhez hozzáadjuk a sót, a cukrot és a citromlevet. Beledaraboljuk a megmosott, lecsepegtetett retket, újhagymát, uborkát, a karikára vágott főtt tojást és jól összekeverjük. Tálalás előtt adjuk hozzá a leveleire szedett zamatos turbolyát.
Zöld turbolyás mártás. 200 g összmennyiségű turbolyát, petrezselymet, metélőhagymát, ánizst, kaprot, citromfüvet, tárkonyt, kerti zsázsát megtisztítunk, megmosunk, finomra vágunk. Nagy salátástálba két pohár tejfölt öntünk, némi citromlével, csipet cukorral, sóval, borssal fűszerezzük, 4 áttört kemény tojással dúsítjuk, az egészet simára keverjük. Hozzáadjuk az összevágott növényeket. A mártásnak sűrűnek, de még folyékonynak kell lennie. Hűtőszekrénybe tesszük. Héjában főtt burgonyával fogyasztjuk.
Turbolyaleves. Világos rántást készítünk, felöntjük 1 l húslével, csomómentesre keverjük, felfőzzük. 2 dl tejszínt és 2 tojássárgáját összekeverve csurgatjuk, sóval, citromlével és csipet szerecsendióval ízesítjük, végül kis tálnyi megmosott, megtisztított, apróra vágott zamatos turbolyát teszünk bele. Tálaláskor pirított kenyérkockákat szórunk a tetejére.
Turbolyás burgonyaleves:A burgonyát megfőzzük, sóval, borssal, szerecsendióval ízesítjük, 3 db tojássárgájával gazdagítjuk. Mielőtt kész lenne a leves, nagy marék összeaprított zamatos turbolyát adunk hozzá.
Turbolyás körözött: 250 g tehéntúrót tejjel simára keverünk, apróra vágott kis csomó zamatos turbolyával, kis csomó mezei sóskával és kövér porcsinnal egyesítjük. Hűtőben 1/2 óráig pihentetjük. Friss, ropogós zsemlére kenve fogyasztjuk.
Kellemes illat és íz
Nincs
Bondár Dinda
Ajánlom
Szabálysértés bejelentése
Minden hozzászólás