Közzétéve 2023 március, 06 - 8:08
TERMÉSZETJÁRÁS – ÉS A MÓKUSOK
Ár : 35000 Forint
A VALÓDI MÓKUSOK
Amikor az ember a természetben jár, leginkább erdőkben, néha felfedezhet a fákon ugráló kisebb emlősöket, ezek a mókusok. A valódi mókusok az , (tehát a mókus is egy kisemlős) , ezen belül a tartozó egyik kiemelkedő alakja. A valódi mókusok bozontos farkú, erdőlakó, leginkább a fákon közlekedő, fákon megfigyelhető rágcsálók. A mókus hangutánzó szó az állat makogó hangjából ered, arra is felfigyelhetünk, megfigyelhetjük, amennyiben van hozzá kellő tapasztalatunk és nagyon csendben tudunk maradni. Régi alakja móka volt, amely kedveskedő -us végzetet kapott (mint „cicus”, „kutyus”). Faluhelyen evetnek is szokás hívni. A legtöbb az kontinensen él. csupán négy található meg a harminckilenc faj közül. A elterjedt fajuk az , más néven európai vörös mókus vagy egyszerűen csak mókus.
Életmódjukra jellemző, hogy táplálékuk leginkább gyümölcsből, és magvakból a fák magvaiból, , és áll, de emellett előfordul, hogy madártojást és is fogyasztanak. Ősszel különféle magvakat gyűjtenek és elraktározzák télire. A mókus odú lakta állatka, tehát leginkább a fák odvaiban keres menedéket a hideg, a fagyok elől télen. A magvakat, gyümölcsöket szintén ide raktározza el télira. Nem alszanak , csupán téli pihenőt tartanak.A mókus jól alkalmazkodott a fán való életmódhoz. Rendkívül fürge, szüntelenül táplálék – – és egyéb magvak, , makk, makkok vagy – után kutat. Farka kormány és ejtőernyő, amikor fáról fára ugrál. Karmai lehetővé teszik, hogy lefelé éppen olyan fürgén mozogjon a fatörzsön, mint felfelé. Szájszervei alkalmasak a csonthéjas termések felnyitására. Kicsi lyukat rág a termés hegyesebbik csúcsán. Fogait vésőként alkalmazva alsó metszőfogait a lyukba mélyeszti, felső fogait a héjra préselve szétfeszíti azt. A mókus az állkapcsában lévő két metszőfogat – más hasonlóan – oldalirányban is tudja mozgatni. Alsó fogait tehát harapófogóként vagy csipeszként használja, amikor ügyesen kipiszkálja a , makk vagy mogyoró belét a burkából. Városi parkokban is – gyakran teljesen szelíden – előfordul.
A valódi mókusok nemzetségébe öt és negyven tartozik:
1895 – ben fedeztek fel négy fajt, amely Közép-Amerika és Dél-Amerika északi részén él.
Egy fajt 1867. – ben fedeztek fel, Borneóban.
A t (Rheithrosciurus macrotis) Gray, 1856- ban fedezték fel, míg a
, 1758 – harminegy fajra akadtak rá , Európa, Közép-Kelet, Észak-Ázsia, Észak-Amerika, Dél-Amerika területein.
1902-ben szintén felfedeztek egy fajt, Panama és Costa-Rica területén.
1902-ban felfedezték a t (Syntheosciurus brochus) Bangs.
és végül, tegyünk említést az 1880-ban felfedezett Trouessartról, vagyis a ról is, mely nembe három faj tartozik és , Észak-Amerika területein él.
NAGYON ARANYOSSAK, KEDVESSEK
NAGYON KEVÉS VAN MÁR CSAK BELŐLLÜK
Kollár Alíz Margit
Ajánlom
Szabálysértés bejelentése
Minden hozzászólás