Papsajt - vélemény

Átlag: 5 (1 szavazat)

Közzétéve 2023 május, 29 - 9:09

Papsajtmályva a gyulladáscsökkentő hatású növény

Felhasználási tapasztalat:: fél év, vagy több
Ár : 200 Forint

Papsajtmályva a gyulladáscsökkentő hatású növény

Magyarországon úton-útfélen, mezei ösvények mentén terjedt el. Utak, kerítések mentén, öreg falak tövében, törmelékhalmokon terem, de csak lakott területeken fordul elő. Ha településtől távol akadunk rá valahol, biztosak lehetünk abban, hogy ott valaha ház állt. Gyermekkorunk egyik fő eledele volt a kirándulásaink során. Manapság az útszéli kaszálásoknak köszönhetően sajnos egyre ritkábban találni a természetben meg ezt a gyerekek által is szeretett gyógynövényt.

A papsajtmályva, közönséges mályva, kereklevelű mályva vagy egyszerűen papsajt a mályvanemzetségbe tartozó növényfaj. Népiesen nevezik még istenkenyerének is. Korong alakú termése kerek sajthoz hasonlít, innen ered a neve: papsajt. Lágy szárú, egy- vagy kétéves, esetleg évelő növény. A levelek és a virág nyálkaanyagokat, kis mennyiségben cseranyagokat, illetve C-vitamint tartalmaznak. A papsajt mindenekelőtt a gyulladásokkal járó betegségekre fejti ki gyógyító hatását. Hatására a duzzadt szövet meglágyul, így megindulhat a gyógyulás. Az egyik középkori füvészkönyv szerint Plinius a következőket mondta: “Aki minden nap iszik a papsajt levéből, az arra a napra megóvta magát a betegségektől.”

Külsőleg vagy belsőleg alkalmazva a papsajt megnyugtatja a szöveteket és megszabadítja azokat a méreganyagoktól. A levelek, a fiatal hajtások és a magvak is fogyaszthatók. A leveleket akár nagyobb mennyiségben is felhasználhatod zöldségként salátákba keverve, meg főzheted főzelékként, készíthetsz belőle teát gyógynövényként. Szárított leveleiből tea főzhető. A levelek C-vitamint is tartalmaznak. Az éretlen magvak nyersen és főzve is ehetők. A termésnek sajtíze van. Cserzőanyagai összehúzó képességet kölcsönöznek neki.

Virágát, levelét és szárát gyűjtjük júniustól szeptemberig.
Mivel szárításnál a nyálkaanyag elvész, a mályvát lehetőség szerint frissen használjuk fel.
Mi mindenre jó a papsajt? A papsajt mindenekelőtt a gyulladt nyálkahártyák gyógyítására alkalmas tea formájában, gyomorhurut, hólyaghurut, a gyomor és a bélutak, a szájüreg gyulladásos megbetegedéseinél, valamint gyomor- és bélfekély gyógyítására alkalmazzuk.

Külsőleg: a papsajtot sebek, fekélyek, vénagyulladásból származó és törések helyén fellépő kéz- és lábdagadás kezelésére használjuk. Ilyen esetekben kéz- illetve lábfürdőt veszünk.

Belsőleg teaként: Gyógyítja a tüdőtágulatot. Naponta legalább három csészével igyunk meg a teából, éjszakára rakjuk borogatásként a mellkasra a leszűrt és jól felmelegített folyadékot, amit a papsajt leveleiből és virágaiból nyertünk.
Elhúzódó hörghurut és bronchitis, köhögés és erős rekedtség esetén különösen ajánlott, de heveny gége- és mandulagyulladás, valamint szájszárazság ellen is alkalmazható.
Mellhártyagyulladás kiegészítő kezelésére is alkalmazható. Nem utolsó sorban említésre méltó a bőr tisztításában elért eredményessége, mely szerint pattanások kezelésében is hatásos. A népi gyógyászatban időskori foltok elmulasztására is használják. Ehhez a leveleket naponta meleg vízzel átitatva a problémás bőrfelületre helyezik legalább fél órára.

Így készíts teát: egy marék papsajt levelet áztass be 0,5 liter hideg vízbe éjszakára. Reggel enyhén felmelegíteni és egész nap kortyonként elfogyasztani.

Láb-és kézfürdő: két maréknyi papsajtot éjszakára hideg vízben áztass 5 liter vízben. Másnap kézmelegségűre felmelegíted, majd 20 percig áztatod testrészed. A fürdőt még kétszer lehet használni, újbóli felmelegítéssel.

+Erősségek

Vitaminokban gazdag

-Hátrányok

Nincs

Bondár Dinda

Ajánlom

0

Szabálysértés bejelentése

Minden hozzászólás

Értesítés a
0 Legyél az első, aki hozzászól
Inline Feedbacks
View all comments