Xiaomi Mi Band 4c - vélemény

Átlag: 4 (1 szavazat)

Kategória: Okosórák

Közzétéve 2024 október, 25 - 17:17

Olcsóbb okoskarkötő vagy inkább aktivitásmérő?

Xiaomi Mi Band 4C okoskarkötő teszt – 4000 Ft, az olcsó okoskarkötők egyértelmű választása

Bár a többség inkább a Xiaomi Mi Band 5-öt várta, a Xiaomi Mi Band 4C két okból is nagyobb figyelmet érdemel. Az egyik, hogy a Mi Band 5 esetén pont a legjobb újdonságok hiányoznak a global (nemzetközi) változatból, a másik pedig ár, hiszen a Mi Band 5-ért kétszer annyit kell fizetnünk, viszont közel sem tud kétszer annyit. Illetve a Xiaomi Mi Band 4C a jelenlegi kb. 4000Ft-tól kezdődő árával (ingyen szállítással, nyomkövetéssel) az új generációs Xiaomi kütyük között a legolcsóbb, ezért ha olcsó okoskarkötőről / aktivitásmérőről van szó, akkor egyértelmű választás a kisebb gyártók valamivel olcsóbb kütyüi helyett. Ha csak a lényegre vagy kíváncsi: igen, megéri az árát.

Néhány szót azért emlìtsünk meg róla.

Külső, minőség

Semmi forradalmira nem érdemes számítani, ami esetleg említést érdemel, az a teljesen sík kijelző és a szíj csatlakozása, amely láthatóan nem a Mi Band féle beletuszkolós megoldás, hanem a szíj két külön darabból áll.A szíjat le kell húzni, csak éppen nem a Huawei / Honor-féle gombot megnyomós megoldással, hanem erővel kell letépni.

És a szíj bekapcsolása során ismét erőltetni kell, nem éppen a legsikerültebb megoldások egyike, de együtt lehet vele élni és pár használat után kicsit tágul a lyuk és könnyebben bekapcsolható.

5ATM szintű vízállósággal rendelkezik, úszni is lehet vele

A minősége egyébként teljesen jó és a tömege csekély, mindössze 25g. Mivel igen keskeny, így a csukló csak kis részét fedi le, nem izzad be annyira alatta nyáron. A vastagsága 12mm a szenzor dudorral.A vízállóság 5ATM szintű, úszni, zuhanyozni nyugodtan lehet vele. Ellenőrzésképpen egy órán át volt vízben, nem meglepően semmi baja nem lett.

Kijelző

A nagyon alacsony ár ellenére is nagyobb érintőkijelzője van, mint a Mi Band 4-nek, amely 1.08″ méretet jelent (128×220 pixel felbontással). Viszont nem OLED, de karcálló üveg védi és teljesen OK.

A maximális fényereje 200 nit és szabadon változtatható (de automatikusan erre nem képes).

Teljes érintőkijelző, vagyis nem a béna egy gombot nyomogatós megoldás, de van egy vissza, kezdőlap érintőgomb is.  Jól és pontosan reagál az érintésekre, valamint a csukló felemelésére gyorsan bekapcsol a kijelző.

Beüzemelés, a hozzá tartozó alkalmazás

Nem a Mi Fit tartozik hozzá, hanem a Xiaomi Wear. Nem rossz, de azért nem egy Mi Fit szint (persze az már x éve fejlesztés alatt áll) és magyarul nem tud még, csak angolul.

Használat, a karkötő szoftvere

Az alkalmazás nem igényel sok magyarázatot és a karkötő sem túl sokat, de azért nézzük meg röviden.

Bekapcsolni a kijelzőt a vonalat megérintve lehet, vagy a csukló felemelésével (ha ez engedélyezve van, “Raise to wake screen”). A karkötő rendszere oldalakra van osztva, a lapozáshoz csak csúsztasd az ujjad a kijelzőn fel vagy le. Visszalépni egyszerűen a vonalat megérintve lehet (illetve az almenükben balról-jobbra mozdulattal).

A kezdőlapot jobbról-balra (vagy balról-jobbra) húzva megnyitható a zene / lejátszás távirányító.

Sajnos az értesítések nem érhetők el csak a menüből és persze amikor érkeznek, akkor megjelennek a kijelzőn.

Óralapok

A Devices lapon tölthetünk le óralapokat, kezdőlapokat a Band displays > Online részben. Már most is egész sok van és várhatóan tovább bővül.

Pulzusmérés

A Xiaomi Mi Band 4C egyik fő funkciója a pulzus mérése, ami lehet folyamatos és kézi indítású. A folyamatos úgy értendő, hogy x percenként, amely választható: 1 / 5 / 10 / 30 percenként mérhet. Az 1 perc már bőven elég és csak minimálisan jelent többlet terhelést az akkumulátorra nézve, szemben a 10 perccel (amelynél ritkábbra nem érdemes állítani).

Értesítés kérhető, ha a pulzus elér egy értéket  (“Heart rate alert”).

Manuális pulzusmérés

Lehetőséget ad manuális pulzusmérésre is. Ehhez válaszd ki a szív ikont, majd érintsd meg és ezt követően elindul a mérés.

Mennyire pontos?

Ideális körülmények esetén 1-2 szívverés per percen belül marad a tévedése, amikor nyugalmi, nem gyorsan változó pulzust mér. Ideális eset az, ha nem mozog a csuklódon mérés közben. Sokat javít a mérés a pontosságán, ha sikerül eltalálnod azt, amikor már nem laza, de nem is szorítja el a vérkeringésed a szíj. Ilyenkor nagyon pontos tud lenni.

Sport közben is szépen követi a pulzust, amikor azért az változik az intenzitás függvényében. Persze nem olyan gyorsan, mint mondjuk a pulzusmérő öv, de nincs is nagy lemaradásban, megfelelő. Viszont az megeshet, hogy ha nagyon gyorsan változó pulzus esetén ellenőrzöd egy garantáltan pontos pulzusmérővel, akkor éppen 5-10 szívverés per perc az eltérés, de ezt a változást hamar leköveti.

Ez a PPG (fény) alapú pulzusmérés sajátossága, jelenleg egyik sem annyira hatékony, mint az ECG alapúak (pl. a pulzusmérő mellkasöv).

Véroxigénszint (SpO2) mérése

Véroxigénszintet sajnos nem mér.

Lépésszámlálás

A másik fő funkció a lépések és megtett távolság számolása. Ez megint olyan, ami azért nem 100%-os sosem, de a Xiaomi Mi Band 4C jól teljesít, mert számolja a lépéseket

  • akkor is, ha a kar mozog
  • akkor is, ha nem mozog
  • akkor is, ha a kéz zsebre van téve
  • lassabb és gyors mozgás esetén is

Az egyes okos kütyük eltérő módszert alkalmazhatnak a mérés javításának pontosságára, például x db lépés szükséges, míg beindul a lépések számolása. Erre azért van szükség, hogy minél kevesebb olyan mozdulatot könyveljenek el lépésként, amelyek nem is azok. A Xiaomi Mi Band 4C kb. 15 folyamatos lépésnél kezd el számolni és azt egész pontosan teszi, mert 90% feletti a pontossága, gyakran alig téved.

Bizonyos mozgásokat lépésnek számol, például a karok jelentős mozgatásával járó egyes tevékenységeknél (mint az összes többi óra és karkötő is) és nagyon lassú mozgásnál nem mindig kezd el számolni, ha a kar nem mozog.

A napi lépések számát maga a karkötő is kiírja és persze az alkalmazásban külön részleg van erre.

Elégetett kalória

Személyes jellemzők és a mozgás alapján próbálja kiszámítani az elégetett kalóriát.

 Állva töltött idő, mozgás az ülve töltött szakaszok között

A folyamatos ülés káros hatására jól ismert, ezért fontos, hogy legalább óránként mozogjunk kicsit. A Mi Band 4C ezt is figyeli, egészen pontosan azt, hogy ha egy órán belül legalább egyszer 1 percet mozgunk, akkor azt pihenőként, állva töltött időnként könyveli el. Ez egy hasznos funkció és képes külön szólni is, hogy mozogni kellene.

Alvás idő és minőség

Alap megoldást ad az alvás figyelésére, méri az alvás idejét kezdetét, végét, mély alvást, stb. Az alvás kezdetét és végét általában jól felismeri, így erre biztosan használható.Napra lebontva visszanézhető

Zene távirányító

A zene távirányító a kezdőlapról érhető el, oldalra húzva. Mint látható, van hangerő, lejátszás, szüneteltetés és szám léptetés is. Sajnos visszavált a kezdőlapra, pedig jó lenne, ha nem kellene mindig előhozni. Persze ez esetben az nem túl körülményes.

 Sportolás, sport módok

5 különböző sportot támogat és sportolás során különféle adatokat rögzít:

  • sebesség
  • távolság
  • pulzus
  • stb.

A támogatott sportok:

  1. futás
  2. séta
  3. általános edzés (bármihez használható)
  4. kerékpározás
  5. futópad

Az eltárolt eredmények később visszanézhetők és a telefon GPS-ét képes hasznosítani a pontos távolság, sebesség, stb. méréshez. Ilyenkor mint pulzusmérő vesz részt a dologban.

Értesítések, hívások, SMS-ek

Maga a funkció egyértelmű, értesítések kérhetők ha pl. SMS, Messenger üzenet, Skype üzenet, böngésző, stb. üzenetet küld, vagy hívás van. Az alkalmazásban beállítható, hogy mely alkalmazások értesítései jelenjenek meg (bármelyik választható). Jól kezeli az ékezetes betűket.

A hívások elutasíthatók és némíthatók is.

DND, vagyis ne zavarj mód

Van ne zavarj mód, de időpont nem állítható be, viszont alvás érzékelésekor automatikus be tudja kapcsolni.

Egyebek

Van még és működik:

  • időjárás kijelzés, de a helyszín automatikus, helyadatok alapján
  • ébresztés, emlékeztető (maximum 10db)
  • stopper
  • időzítő
  • telefon keresése (megcsörgeti)

Akkumulátor, üzemidő

A gyártó szerint akár 14 napig is használható egy feltöltéssel, ami akár igaz is lehet, de ha minden funkciót kihasználunk, kivétel az értesítéseket, akkor ez inkább olyan 8-10 nap. Az értesítéseket is engedélyezve tovább csökken a kijelző bekapcsolás gyakoriságának függvényében, ilyenkor megeshet, hogy 6-7 naponta tölteni kell. Ez persze még nem egy rossz érték azért.

A feltöltéséhez nem szükséges külön vezeték, töltő, csak le kell húzni az egyik felén a szíjat, csak éppen nem a Huawei / Honor-féle gombot megnyomós megoldással, hanem erővel kell letépni. Megoldható, de azért az árba beleférhetett volna egy kapcsolós megoldás….

Összegzés

A Xiaomi Mi Band 4C jelenleg kb. 5300 Ft-ért ad egy aktivitásmérőt, amely már annyira alacsony ár, hogy értelmetlenné teszi a kisebb gyártóktól származó, olcsóbb karkötők beszerzését, hiszen egy maga kategóriájában szinte tökéletes okoskarkötőről, vagy még inkább aktivitásmérőről van szó.

Az előnyei:

  • pontosan méri a pulzust és folyamatosan ellenőrzi, szól, ha probléma van
  • pontosan méri a lépések számát, még zsebre tett, vagy nem mozgó kar mellett is
  • méri a mozgások számát az ülve töltött szakaszok között
  • használható pontossággal nyilvántartja az alvás idejét
  • ékezetekkel együtt kijelzi az SMS-eket, alkalmazás értesítéseket
  • sport során segít figyelemmel követni az intenzitást, pulzust, alapvető értékeket
  • nem igényel külön töltőkábelt
  • nagy mennyiségű letölthető óralapot kínál
  • és van pár hasznos apróság, mint a stopper, időzítő, zene / lejátszás távirányítás, időjárás

Megemlítendő még a megfelelő, de közel sem kimagasló üzemidő, ami kb. 6-10 nap, ha mindent használunk, amit kínál. Nyilván jobb lenne kicsit több, de ez is OK.

Illetve a szíj levétele nem éppen kifinomult módon lett megoldva, erővel kell letépni.

Klaudia

Nem ajánlom

0

Szabálysértés bejelentése

Minden hozzászólás

Értesítés a
0 Legyél az első, aki hozzászól
Inline Feedbacks
View all comments