Közzétéve 2022 június, 15 - 12:12
Kiskőrös
Ár : 2000 Forint
Kiskőrös Kalocsa közelében található város, gyakran jártam itt akkor, amikor még Kalocsán laktam. Több híres ember nevéhez is kötődik ez a település, de leginkább Petőfi Sándor költőéhez, hiszen ő itt született 1823-ban, és itt töltötte gyermekéveit is.
Többek között kiskőröshöz kötődik
Ligeti Károly nevéhez is, aki 1890-ben Kiskőrösön született, és aki magyar újságíró, költő, kommunista forradalmár volt.
Kiskőrös neve kötődik Tóth Lajos (1856-1926) orvos-író, államtitkár személyéhez is, aki 1856. június 11-én született Kiskősön, 1879-ben avatták orvossá, 1884-ben Pest megyei főorvos lett. A Vallás- és Közoktatási Minisztériumban az egyetemi főosztály vezetője volt. 1904-ben miniszteri osztálytanácsossá nevezték ki, majd államtitkár lett. Érdemeiért a debreceni és szegedi egyetem valamint a budapesti egyetem tiszteltbeli doktorrá avatta.
Itt született 1933-ban Dömök Gábor bemondó is.
Itt született 1946-ban Éltes Kond színművész, festőművész
Itt született 1949-ben Soproni Ági színésznő
Itt született 1969-ben Patai Zsuzsanna grafikus és festőművész
Itt született 1970-ben Kunhegyesi Ferenc táncos, grafikus- és festőművész
és sorolhatnám még a hírességeket vége-hossza nem volna.
Kiskőröst közúton az 53as főútról lehet megközelíteni, de megközelíthető akár még vasúton is. A várost ugyanis három vasútvonal is érinti.
A régészeti kutatások szerint szarmaták és avarok lakták hosszabb ideig ezt a tájat. A magyarok megtelepedéséről szintén csak régészeti leletek alapján lehet következtetni, ugyanis a település a török hódoltság, a török uralkodásának ideje alatt teljesen elnéptelenedett. Az új Kiskőrös alapjait a török idők után visszatért felsővattai Wattay földesúri család alapította meg, alakította ki. 1718-ban Nyitra, Nógrád, Hont vármegyékből evangélikus szlovákokat telepítettek be. 1784-ben II. József mezővárosi rangra emelte. Népessége kezdetben állattenyésztéssel, illetve a homoki adottságoknak megfelelő mezőgazdasági ágakkal foglalkozott. Kiskőrös a település nagy szülötte, Petőfi Sándor születésének 150. évfordulója alkalmával, 1972. december 30-án lépett a magyar városok sorába
A huszadik század elejére Kiskőrösnek csaknem 13 ezer lakosa volt, gazdasági és pénzintézeti, kulturális létesítményei, egyesületei a környéken fontos szerepet töltöttek be. Ekkor már közel 4 ezer hold szőlővel és gyümölcsössel rendelkezett a lakosság, a jövedelem legnagyobb részét ez adta.
2001-ben a város lakosságának 95%-a magyar, 3%-a szlovák, 1%-a német, 1%-a roma nemzetiségűnek vallotta magát. A 2011-es népszámlálás során a lakosok 89,8%-a magyarnak, 2,8% romának, 1,4% németnek, 0,4% románnak, 7,8% szlováknak mondta magát
A vallási megoszlás a következő volt: római katolikus 23,8%, református 3,7%, evangélikus 39,3%, görögkatolikus 0,2%, felekezeten kívüli 8,5%
Kiskőrös nevezetességei:
Petőfi Sándorszülőháza és emlékmúzeuma amely az első irodalmi emlékház Magyarországon, amelyet Jókai Mór avatott fel 1880-ban (2011-ben az „Év Múzeuma” címmel tüntették kiEvangélikus templom (építve 1793-94-ben).[19]
Kiskőrösi Úttörténeti Múzeum
Szlovák tájház
Veteránautó-kiállítás
Termál- és strandfürdő, kemping
Szücsi erdő(1990-től a Kiskőrösi turjános természetvédelmi terület része)
Aki Kiskőrösön jár, átutazik, vagy itt lakik, azon személyeknek ezen nevezetességeket látnia érdemes, különösen Petőfi szülői házát. Én már többször jártam ebben a Múzeumban, és mindig felemelő, kulturális igényeimet kielégítő élményben volt részem. De érdemes meglátogatni Kiskőrös fürdőjét is, amely gyógyításra, gyógyulásra is alkalmas. A veterán autó kiállítás mindig remek élményt nyújt, de a Szücsi erdőben is kellemesen lehet sétálni, kikapcsolódni.
Bátran ajánlom Kiskőröst akár turisztikai célpontként is,
akár egy vagy több napos kirándulás esetén is!!!
gyönyörű, kultúrában gazdag
ma már messze van
Kollár Alíz Margit
Ajánlom
Szabálysértés bejelentése
Minden hozzászólás