Kondoros - vélemény

Átlag: 5 (1 szavazat)

Közzétéve 2023 június, 12 - 10:10

Ezen a környéken élt Rózsa Sándor betyár

Kondoros az első magyar király, Szent István uralkodása idején alakult, 1241-ben a tatár pusztítás elsodorta. A 15. század közepén már jelentős településnek számított, a török összeírások 70 portát jegyeztek fel. A törökdúlás után báró Harruckern János György kapta meg adományként. Feltevések szerint a Kondor vagy Kondoros nevű birtokosa által épített templom után kapta a helység a nevét. Mások szerint meg sasfélétől származtatják a nevét, mégpedig a kondorsasról. A kondor szó jelentése egyébként göndör, fodros. 1403-ban már Kondorosegyháza néven ismerték. Ekkor a gyulai uradalomhoz tartozott. 1466-ban írásos emlékek szerint lakott volt, s a földesurak miatti viszály nyomán 15 idevalósi jobbágy sok kárt tett a szomszédos Kétsopronynak. 1498-ban szintén 17 idevalósi jobbágy vett részt gazdatisztjeik vezérlete alatt a donáttornyai erőszakoskodásban. 1526-ban már a legnagyobb falvak közé tartozott a gyulai uradalomban. 1590-ben a töröktől az egri vár számára szolgáló faluként váltották vissza. A későbbiekben teljesen elpusztult.

1740 körül az akkoriban fontos aradi út mentén felépült a máig nevezetes csárda épülete, vendégfogadó postaállomásaként. Épületéhez fűződik a puszták betyárjainak romantikája, Rózsa Sándor legendája.

A mai település 1875-ben épült újjá. Petőfi István kiscsákói gazdatiszt – Petőfi Sándor testvéröccse – javaslatára fogadták el a község első pecsétjét. Az volt az önálló község első pénztárnoka. Kondoros híres szülötteinek sorában jegyzik minden idők legnagyobb öttusázóját, Balczó Andrást és az Európai-hírű festőművészt, Csernus Tibort. A kondorosi határ természeti kincsei a védett növények: bókoló zsálya, vetővirág, nyúlánk madártej, pusztai meténg, a törpe mandula. A környék igen gazdag apróvadban, de nem ritka az őz sem. A betyárhagyományok ápolására teremtették meg 2001-ben a Kondorosi Betyárnapok mára országos hírűvé vált rendezvénysorozatát. 2013-ban városi címet kapott. A településen egy általános iskola működik 2 különböző helyen lévő épületben. Az alsós iskolában 1-4 osztályig járnak a diákok utána 5-8 osztályt pedig a felsős iskolában járják ki. Sportolási lehetőség a település füvesített sportpályáin, salakos teniszpályán és fedett sportcsarnokban labdarúgó-, kézilabda-, kosárlabda-, röplabda-csapatok, teniszezők részére.

Nevezetességei:

– Geistcsákó major – Battyhyány-Geist-kastély, kápolna, uradalmi cselédház

– Kondorosi Csárda

– Zsidó sírkert a Hilf és a Weisz család síremlékeivel

– Gyümölcsoltó Boldogasszony Plébánia Katolikus Templom

– Szlovák – Magyar Táj és Alkotóház

– Világháborús emlékmű

– Kossuth szobor

– 1848-as emlékmű-

– Petőfi István sírköve

– Alapkő

– Millecentenáriumi díszkút

– Napsugár Vendéglő

– Ifjúsági Műhely

Érdemes ellátogatni Kondorosra és betérni a csárdába és megkóstolni a betyáros ételeket, melyet hegedűszó mellett fogyaszthatunk el. A Betyárnapok is igazi látványosság.

+Erősségek

Betyár Napok remek emléket állít a korai betyárok emlékének

Gyönyörű tájvédelmi körzet

Buksika

Ajánlom

+1

Szabálysértés bejelentése

Minden hozzászólás

Értesítés a
0 Legyél az első, aki hozzászól
Inline Feedbacks
View all comments