Közzétéve 2023 június, 08 - 9:09
Árpád fejedelem táborozott itt s róla kapta nevét
Árpádhalom egy nagyon régi település, még az Árpád-korra vezethető vissza. Községi rangja van és Csongrád-Csanád vármegyében található, a Szentesi járásban. A hagyomány úgy tartja, hogy a falu határában található földhalmok között vert tábort Árpád fejedelem vezéreivel, amikor Pusztaszer felé tartottak. Ezen halmok közül a legnagyobbik volt a fejedelemé, ez lett Árpádhalma. Egy-két évig táborozott itt Árpád fejedelem. Az 1950-es évekig Nagymágocshoz tartozott. Birtokosai a területnek a Károlyi és a Berchtold család voltak. 1956-ban alakult önálló községgé. A falut 1906 és 1972 között vasútvonal kötötte össze a szomszédos Fábiánsebestyénnel, valamint kisvasúti vonal vezetett Nagymágocsra is. Az 1970-es évektől az 1990-es rendszerváltásig Nagymágoccsal közös tanácsa volt. 1990 októberétől az ország többi községéhez hasonlóan helyi önkormányzata lett. A lakosok nagyobb része mezőgazdaságból él. 1950 óta 6 termelőszövetkezet működött, ezek aztán később egyesültek majd végül maradt az Árpád Tsz. 1910-től elemi népiskola működött a tanyaközpontban, ez később nyolc majd 4 osztályos általános iskola lett. 0994-től ismét nyolcosztályos, 2008-tól a fábiánsebestyéni Arany János ÁMK-val társulásban működnek. Az alsótagozatosok helyben, a felsősök Fábiánsebestyénre utaznak.
A község nevezetességei közé tartozik a Károlyi-Berchtold kastély. Gróf Károlyi Alajos lánya, Károlyi Ferdinanda (házassága után Gróf Berchtold Lipótné) 1897-1898 folyamán klasszicizáló, eklektikus stílusú kastélyt építettet a faluban. Eredetileg 22 szobából, fürdőszobákból és egyéb mellékhelyiségekből álló kastély a háborúkat szinte minden károsodás nélkül átvészelte. 1947-ben államosították. Előbb árvaházként hasznosították, később állami általános iskola és tanulóotthon lett. Az épület ma művelődési ház, iskola és könyvtár. Mellette áll Árpád fejedelem szobra, Fromann Richárd 1996-ban készült alkotása. A kastély közelében található az 1920-21-ben épült kápolna, építtetője szintén gróf Berchtold Lipótné volt. A vidéken ritkaságnak számító favázas technikával épült római katolikus kápolna tervezője ismeretlen. A magyaros, nép szecessziós stílusú egyházi épület Hanauer Árpád István váci megyés püspök szentelte fel 1921-ben Jézus Szent Szíve tiszteletére. A falutól keletre, a Justhmajor felé vezető úton található a település állítólagos névadójául szolgáló kunhalom. A tetején Makovecz Imre 1989-ben életfát állított, itt tartják a falu megemlékezéseit a nemzeti ünnepeken.
Érdekességként elmondható, hogy az 1900-as évek elejétől a faluban élt Székács Elemér növénynemesítő, aki az 1055-ös búza fajtát nemesítette ki. A kastély dolgozott a magyar növénynemesítés úttörője is. A település címerében azóta is megtalálható a búzakalász motívum.
További nevezetesség az Ybl Miklós által tervezett magtár. Ez a legteljesebb a major és magtár épületei közül.
Ilyés Gyula a kunhalmokat katedrálisoknak nevezte írásában. Az Alföldnek sajátságos tájképi elemei voltak, egykori vízjárta síkság piramisai. Úgy tartják, hogy a kunhalmok többségét a honfoglalás előtt itt élő népek temetkezési és őrhelyéül hozták létre, s a későbbi időkben ezek lettek a határhalmok. A levéltári dokumentumok, a kéziratos térképek és a katonai felmérések azt tanúsítják, hogy egykor mintegy negyvenezer kunhalom állhatott az Alföldön. A kunhalmok elsősorban tájképi, régészeti és növénytani értékként fontosak számunkra. Emellett azonban számos halomhoz történelmi események, legendák, hiedelmek, irodalmi emlékek és egyéb néprajzi kuriózumok fűződnek.
Történelmi jelentőségű község
Buksika
Ajánlom
Szabálysértés bejelentése
Minden hozzászólás