TISZTÍTÁS TECHNOLÓGUS MUNKATÁRS - vélemény

Átlag: 5 (1 szavazat)

Kategória: Hobbi

Közzétéve 2023 július, 02 - 9:09

TISZTÍTÁS TECHNOLÓGUS MUNKATÁRS

Felhasználási tapasztalat:: fél év, vagy több
Ár : 90000 Forint

Több évet dolgoztam takarításban, takarítónőként. Az volt benne a jó, hogy látszódott az eredmény, a munkám gyümölcse. Dolgoztam gyári és irodai környezetben, dogoztam gyógyfürdőben is. Különböző technikákat igényeltek ezek a munkák, de azt nem gondoltam volna soha, hogy ebből a munkából külön szakma lesz. De mit takar tulajdonképpen a tisztítás – technológus munkatárs fogalma?

 

A tisztítás-technológia, németül Reinigungstechnik, a hivatalos, szakmai megnevezése a takarításnak, tisztítás-technológiai szakember pedig a takarítónak.


A takarítás definíciója: “Formailag és tartalmilag értékelhető, bizalmi, dokumentált és integrált szolgáltatás, amely egy előre meghatározott területen, az oda nem való és ott valamilyen kockázatot jelentő anyagokat távolítják el vagy tartják távol szakszerű módszerekkel, tervezett időben.”  A MATISZ, azaz a Magyar Tisztítás-technológiai Szövetség a magyar takarítószektor egyik legfontosabb szakmai szövetsége. 1999-ben alakult, 30 takarító cég részvételével. Fő célja, az volt, hogy a tisztítás-technológia (takarítás) Magyarországon is egy államilag elismert szakma legyen. A 2004. évi állami elismerést követően a szövetség a szakma társadalmi elismerését tűzte ki céljául. A szakmapolitikai irányelvek egyik legfontosabb eleme a tisztítás-technológiai szakképzések kidolgozása és tartás volt.

Szakmai szintek:

1.     Tisztítás-technológiai szakmunkás (EQF 4-es szint)

2.     Tisztítás-technológiai szolgáltatásvezető (EQF 5-ös szint)

3.     Tisztítás-technológiai mester. A mesteri szint szakmai követelménye, hogy a tartalmi és gyakorlati tudásanyagok 97%-át hibátlanul tudja az illető. A kamara tisztítás-technológiai mester szintnek elfogadja a Környezetmérnöki és a Hulladékgazdálkodási főiskolai végzettséget. Ezek mindegyike EQF 6+ szint.

EQF vagy EKKR a magyar megfelelője, ami az Európai Képesítési Keretrendszernek a rövidítése. Az (EKKR) egy olyan 2006-ban elfogadott referenciakeret, amelynek segítségével könnyebbé válik az Európában megszerezhető bizonyítványok és oklevelek összehasonlítása. Az EKKR nyolc szintből áll, és a tudás, a képesség, az autonómia és felelősségvállalás szempontjából határozza meg a tanulási eredményeket.

A takarítást mint tevékenységet Héraklész legendája említi elsőként. Egyszerű oka van annak, amiért ezt hivatásos munkának tekintjük, hiszen a szörnyek megöléséért nem kért pénzt Héraklész, de Augiász istállóinak kitakarításáért már igen. Így pár ezer év távlatából is látszik, hogy a takarítás, mint tevékenység soha nem volt az emberek, de még a félistenek kedvére való sem. Az akkori eszközökről nem sokat tudunk, a legenda szerint hősünk a bunkósbotjával ásott árkot és két folyó vizét vezette be az istállóba, ami aztán kimosta a 30 éve ott halmozódó nem kívánatos anyagokat.

Tehát igaz ugyan, hogy a takarítás nem könnyű munka, és valójában az emberek nem is igazán szeretik (tisztelet a kivételnek), de megvan az eredménye, látványos eredménnyel jár. Több formában is lehet űzni ezt a tevékenységet, a háziasszonyi teendőktől kezdve a vállalkozási, bejelentett rész vagy főállásig és az alkalmi munkavégzésig.

Látványos, eredményes munkáról van szó, melyet azonban sajnos nem becsülnek meg megfelelően az emberek. Sem úgy anyagilag, mint emberileg, erkölcsileg.

+Erősségek

LENDÜLETES, LÁTVÁNYOS

-Hátrányok

NEM ELÉGGÉ MEGBECSÜLT

Kollár Alíz Margit

Ajánlom

0

Szabálysértés bejelentése

Minden hozzászólás

Értesítés a
0 Legyél az első, aki hozzászól
Inline Feedbacks
View all comments