Közzétéve 2023 február, 15 - 9:09
ERDEI CIKLÁMEN
Ár : 500 Forint
Nagyon szeretünk párommal, kedvesemmel, élettársammal túrázni, kirándulni és sétáink során, főleg hegyes, dombvidékes sétáink során gyakran találkozunk egyik kedvenc virágommal, a szépségesen szép erdei ciklámennel. Azon felül, amiket mi látunk, az eredi ciklámen megterem még ezerkettőszáz méter tengerszint feletti magasságban is.
Az erdei ciklámen másik, latin nevén, tehát irodalmi, történelmi nevén a Cyclamen purpurascens a hangavirágúak rendjébe, ezen belül pedig a híres, neves kankalinfélék családjába, tartozó ciklámen nemzetség egyetlen, Magyarországon (főleg az Alpokalján) őshonos növénye, virága.
Eredeti elterjedési területe Nyugat- és Közép-Európa volt; részben az ember közreműködésével ez jelentősen kiterjedt, manapság a mérsékelt éghajlatú területeken sokfelé megtalálható.
Szórt állású levelei egyszerűek, szív alakúak vagy oválisak. A kékeszöld, foltos levelek válla szíves, csúcsa tompa, a szélük ép és egészséges, tehát egységet alkotó. A levélnyél hosszú, ívelt. Virága fehér, rózsaszín vagy lila, esetleg ciklámen színű lehet. Egy kellemes, meghatározó, nagyon finoman illatos növény, virág. Termésére jellemző az eltokosodás, a tokos forma. Az érő termés kocsánya dugóhúzószerűen megcsavarodik, felcsavarodik. Régi nevei disznókenyér, vagy disznórépa, esetleg kunalma a gumójára utalnak, amiket előszeretettel fogyaszt a vaddisznó. Régebben a szabadtartásos disznónyájak elesége, eledele is volt. Életmódjára jellemző, hogy főleg hegyvidékeken, üde lomberdőkben (Magyarországon a zalai bükkösökben, soproni fenyvesekben) nő, illetve dombvidékeken, sziklásabb részeken, domboldalakon terem, nő ez a csodáltason szép növény. Mészkerülő, nem szereti a meszes talajt. Júliustól szeptemberig virágzik, tehát a nyarat, a legszebb évszakot teszi még szebbé, varázslatosabbá. Ami nagyon fontos azonban, hogy bár teremését megeszik a vaddisznók, illetve a házi sertés is, de
Gyökere az emberre mérgező!!!
Illetve kutyára, macskára, egyéb háziállatra is!!!
Markovics Tibor, az Őrségi Nemzeti Park Igazgatója által vezetett kőszegi Chernel-kertben, a növény szaporítása és fenntartása folyik. Szerencsére, hála ezért Markovics Tibornak és csapatának, alkalmazottainak, hiszen az erdei ciklámen faja is veszélyben van!!! Védett élőhelye a huszonnégy hektáros Hódos-éri Ciklámenes Természetvédelmi Terület, amelyen a virág, növény vagyis az erdei ciklámen szabadon élhet, terjedhet.
Aki egy igazán szép virágot, növényt szeretne látni, annak a személynek javaslom, hogy nyáron, vagy akár késő tavasszal sétáljon dombvidéken, hegyen, mert biztosan összeakad az eredi ciklámen egy-egy képviselőjével, vagy vannak olyan területek, ahol akár több darabbal is. Egy igazán szemet gyönyörködtető, kellemes illatú élményben lesz része a találkozásnál.
Kellemes erdei, hegyi sétát és igazán kellemes kikapcsolódást,
szemet gyönyörködtető, orrokat, szaglószerveket (kutyussal kirándulók esetében)
kényeztető sétát kívánok mindenkinek!
GYÖNYÖRŰ ÉS ILLATOS
NINCS
Kollár Alíz Margit
Ajánlom
Szabálysértés bejelentése
Minden hozzászólás