Közzétéve 2023 január, 23 - 10:10
Az éticsiga – a kicsike állat, amely a legnagyobb méretű házas csigafaj Európában.
Udvarunkban egyre ritkábban látunk csigát. A korábbi évtizedekben sok volt, főleg eső után. Mindig vigyáztunk arra, hogy ne lépjünk rájuk – és betettük a füves részbe. Mostanában keveset látunk – és akkor a kezünkbe vesszük, megnézegetjük, megcsodáljuk a kis élőlényt. Ha hosszabb ideig tartjuk a kezünkben, bátran kinyújtják kis érzékelőiket, de azonnal visszahúzzák egyetlen pici mozdulatra is.
Ez a típusú csiga – amely a mi udvarunkban, kertünkben is előfordul – az éticsiga.
Az éticsiga őshonos Ausztriában, Belgiumban, Csehországban, Kelet-Franciaországban, Észak-Olaszországban, Németországban, Magyarországon, Hollandiában, Lengyelországban, Nyugat-Oroszországban, Szlovákiában, Szlovéniában, Ukrajnában, Romániában és a Dél-Kelet-Európai országokban. Betelepített fajként tartják számon Svédországban, Norvégiában, Finnországban, Angliában.
Az éticsigák élőhelye a ritkás, nedves talajú lombos erdők, kertek, rétek, bokrosok. Szereti a bozótos, dús növényzetű élőhelyeket is. Kedveli a hűvös, nedves talajt. Megtelepszik az ember közelében is.
Az éticsiga télen és a forró nyári napokon dermedt állapotba merül. Ilyenkor meszes burkot von maga köré.
A csiga hímnős, mégis párt kell keresnie a párzáshoz. A párzás közben mindkét állat megtermékenyül. A párzás május, augusztus hónapokban megy végbe, melyet követően mindkét csiga a talajba ássa magát és lerakja a petéit. Néhány hét alatt a kis csigák kikelnek – ezt követően 3-4 év elteltével válnak ivaréretté. Hatéves korukig is élhetnek.
A legnagyobb méretű házas csigafaj Európában az éticsiga.
Hazánkban 11 védett csigafaj él, az éticsigán kívül.
Egy kifejlett csiga háza 45 milliméteres. Teste egy fejből, lábból és zsigerzacskóból áll. A fején két pár tapogató van, a felsőkön ülnek a szemek.A csigák feje kicsi, rajta található a szájnyílás. Lábuk ellaposodott csúszó, vagy hasláb. A szájnyílás és a talp széle között nyílik a nagy talpmirigy. Ennek váladéka teszi a hasláb felszínét síkossá. Ezen képes csak az állat tovább csúszni. A haladó csiga mögött a megszáradt nyálka mászásnyom formájában marad meg. A csiga szuper ereje, hogy nemcsak a felső tapogatóját tudja visszahúzni, de tulajdonképpen egy pillanat alatt az egész testét begyűri a házába, amikor veszélyt érez. És akkor is, ha télen, vagy a forró nyári napokon elvonulásra vágyik. Ilyenkor egy meszes réteggel lezárja a háza bejáratát. A csigaház egész élete során együtt növekszik az állattal.
Növényeket fogyaszt, amiket a reszelő nyelvével darabol fel. A kerti növényeket is megdézsmálja. Kedvence a büdöske nevű virág, amelyet csonkig képes lerágni.
Itthon áprilistól június közepéig lehet gyűjteni, de kizárólag engedéllyel.
Az állatokat szerető ember rácsodálkozik.
Lassan halad és nagyon könnyen megsérül.
Jessyke
Ajánlom
Szabálysértés bejelentése
Minden hozzászólás