Közzétéve 2023 március, 25 - 13:13
Magas vérnyomásról!-Vélemény!
Ár : 500 Forint
Vonalkód: 16311
Most pár mondatban a magas vérnyomásról (hipertónia) szeretnék lényegre törően információkat nyújtani, mindazoknak, akik nincsennek tisztában ezzel a betegséggel.
Mi is az a magas vérnyomás?Mikor magas a vérnyomás?Korhoz,nemhez, kötött,vagy mi okozhatja a magas vérnyomást?
Milyen következményei lehetnek a magas vérnyomásnak?
Számtalan sok kérdés merülhet fel ezzel a betegséggel kapcsolatban és most véleményemben igyekszem a kérdésekre válaszokat adni.
Régebben akkor tartotta az orvos magasnak, ha felső érték meghaladta a 150 az alsó pedig a 90 Hgmm értékeket.
Gyermekkoromban pedig azt hallottam, hogy akkor megfelelő a váérnyomás, ha az illető életkorához igazodik, azaz a 100 feletti érték a meghatározó.Azaz ha valaki 50 éves akkor 150 ha 60 éves 160 és a 70 éves embernél 170 -es felső érték a még megfelelő vérnyomás.Manapság már 120/80 Hgmm az elfogadott vérnyomás érték.
A normálistól eltéréseket azonban nem szabad túlértékelni,mert pl. az orvosi vizsgálattól való félelem,feszültség, átmenetileg jelentősen emelheti a vérnyomást.
Azt is szokták mondani,hogy a vérnyomás felső értéke akkor tekinthető normálisnak,ha 100 feletti értéke nem haladja meg az idős ember életkorát.Ebből következik,hogy az idős embernek akinek mérsékelten magasabb a vérnyomása,nem kell feltétlen semmi komoly bajtól tartania.
Aki azonban 40-50 éves korban,kissebb, nagyobb mértékű,állandóan magasabb vérnyomásokat mér,feltétlenül rendszeresen és tartósan vérnyomáscsökkentő szereket kell szednie,mert csak igy kerülhető el,a magas vérnyomás okozta érelmeszesedés kockázata.
A magas vérnyomás középkorú,egyébbként még egészséges érrendszerú embernek alig okoz panaszt.Ha mégis jelentkeznének olyan panaszok,mint a szédülés, vagy fejfájás,úgy ezek nem szükségképpen a magas vérnyomás következményei.
A középlkorú hipertónias embernek,ha gyógyszeresen eredményesen csökkentik vérnyomását,nem kell attól tartania,hogy agyvérzést vagy szivinfarktust kap.A magasabb vérnyomás ugyanis csak évek vagy évtizedek után okoz érelmeszesedést.
Különbséget kell tenni a fiatalkori és a felnőtt,- ill. időskori magas vérnyomás között.Ha valakinek 30 éves kora előtt magassabb a vérnyomása,akkor feltétlenül indokolt,hogy annak okát lehetőleg intézetben igyekezzenek kideriteni.
Okozhatja ugyanis a magas vérnyomást a vese betegsége a főverőér veleszületett szűkúlete,a belsőelválasztású mirigyrendszer betegségei és más tényezők is.A fiataloknál gyakran sikerül a kór okát tisztázni,s a betegséget -esetleg sebészetileg-gyógyitani.
Ha idős betegek esetén a magas vérnyomás eredetét nem tudja tisztázni az orvos, akkor ismeretlen eredetű kategóriába sorolja.Az ilyen vérnyomásemelkedés a leggyakoribb, ez az ún. esszenciális hipertónia, ill. hipertóniabetegség.
A hipertóniás beteget,főleg ha a normálisnál lényegesen magasabb a vérnyomása kezelni kell!
A magas vérnyomást ma különböző gyógyszerekkel ,konyhasószegény étrendel, vagy ami ezzel egyenértékű, a konyhasó kiüritést fokozó gyógyszerekkel lehet csökkenteni.Gyakran szükség van arra,hogy a beteg vérnyomásának rendszeres ellenőrzése mellett ne csak egy, hanem két vérnyomáscsökkentőt tehát gyógyszerkombinációt szedjen.
Ha megtörtént a gyógyszeres beállitás,tehát az orvos kikisérletezte azt vagy azokat a gyógyszereket, amelyek hatására a magas vérnyomás a kivánt értékre szállt le, úgy a kezelés éveken át kell folytatni.
Rendszeres gyógyszerszedés esetén az esszenciális hipertóniában szenvedő beteg lényegében ugyanolyan esélyekkel rendelkezik,mint a nem hipertóniás.
A gyógyitásnál is fontosabb a megelőzés!
Már a gyermekeket szoktassuk a játékban, a tanulásban,a munkában bizonyos rendszerhez.A szülő ne tűzzön gyermeke elé annak fizikai és szellemi képességeit meghaladó feladatokat.Az évekig tartó szorongás ugyanis előkészitheti a felnőttkori magas vérnyomás talaját.
Ne terheljük túl a gyermekeket felesleges különórákkal, de a felnőttet se képességeit meghaladó továbbtanulással.
Akár szellemi, akár fizikai munkát végzünk, ne terheljük túl magunkat.Lényeges,hogy napi 6-8 órát aludjunk.
Kerüljük az izgatószerek elsősorban a koffein mértéktelen fogyasztását.Napi háromnál több feketekávé ugyanis nem élénkiti tovább az embert, hanem ingerültséget, ideges feszültséget, álmatlanságot okoz.
Kerüljük az elhizást, ha pedig jelentős súlyfeleslegünk van, kiséreljük meg ésszerű étrenddel a normális testsúly elérését,mert eredményes fogyókúra után a vérnyomás néha minden gyógyszeres kezelés nélkül normalizálódik.
Bizom benne,hogy véleményes hasznosnak bizonyul!
Jó tanácsok!
Csak vázlatosan fejtettem ki!
janosom
Ajánlom
Szabálysértés bejelentése
Minden hozzászólás